pl | en

Rzecz o siedziskach z upcyklingu

Stara beczka, niepotrzebne narty, a nawet budka telefoniczna. Przedmioty z różnych bajek, które na wystawie w Rondzie Sztuki wystąpią w roli… foteli i krzeseł.


Wspólny projekt Roberta Pludry i Jakuba Sobiepanka – fotel z plastikowej beczki i krzesło z opakowań po świetlówkach docenił festiwal Przetwory, przyznając im w 2010 roku główną nagrodę oraz tytuł „Przetworu Roku”. Rok później fotel z beczki święcił triumfy

w konkursie „ScrapLab Design Contest”, zorganizowanym przez HYVE AG w Monachium. Nic dziwnego, Artyści zwykłą beczkę zamienili

w designerskie cacko. 

foTEL z budki telefonicznej autorstwa Mai i Marka Kostykiewiczów z CablePower Team dostał wyróżnienie na RecyclingDesignAward 2012 w Herford i objechał w związku z tym całe Niemcy. Gdziekolwiek się pojawia, wywołuje entuzjazm. Jego Twórcy w swoich upcyklingowych zainteresowaniach nie poprzestali na fotelu – zaprojektowali również lampy ze starych globusów.

Martyna Rusak i Krzysztof Lipiński pod szyldem UPdeco nadają drugie życie nieużywanym już meblom. Stworzyli między innymi bardzo ciekawe wizualnie krzesła ze starych nart.


Wszystkie te realizacje są dowodem na to, że w upcyklingu liczy się przede wszystkim pomysł, a prostota wykonania bywa dużym atutem.

Te i inne meblowe wcielenia odpadów będzie można podziwiać podczas 1 Salonu ART.UPCYKLING.PL w Katowicach.