pl | en

Monika Szpener ponownie w Katowicach

Ideę upcyklingu i recyklingu Monika Szpener realizuje od kilku lat.

„Moim zamierzeniem jest przewartościowanie przedmiotów, czyli wprowadzenie ich w nowy kontekst, w nową formę, oczywiście przestrzenną, stworzenie dla nich nowego miejsca w przestrzeni społecznej” – mówi o swojej twórczości mieszkająca w Szczecinie Artystka.

Potencjał dostrzega w codziennych odpadkach: butelkach PET, puszkach, zużytych opakowaniach, częściach  komputerowych, „elektrośmieciach”. Wykonuje z nich upcyklingowe meble, zaskakujące w formie ławki, stoliki, siedziska.
Z odpadów powstają również, głównie w plenerze, monumentalne, pomnikowe obiekty rzeźbiarskie: bramy, sarkofagi, ołtarze. Wszystkie one są wyrazem refleksji nad współczesnym, rozbuchanym konsumpcjonizmem, przywracaniem do życia tego, co uległo rozpadowi.


Jesienią 2010 roku przed Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego stanęły „Piony” – 6 kaktusów o wysokości ponad 3,5 metra, do wykonania których Monika Szpener wykorzystała 3 tysiące zużytych butelek PET.

Artystkę ponownie gościć będziemy w Katowicach podczas 1 Salonu ART.UPCYKLING.PL. Na spotkaniu autorskim, w sobotę 11 maja o godz. 17:00 w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej, opowie o tym, jak powstają jej upcyklingowe instalacje.