pl | en

Gość specjalny Salonu – Veronika Zapletalova

Czeski fenomen budowania i urządzania domków letniskowych to ciekawy przykład upcyklingu.

Dostrzegła i szeroko udokumentowała go Veronika Zapletalova, rzeźbiarka i fotografka mieszkająca w Pradze.


W obszarze jej zainteresowań od zawsze leżał krajobraz i zmiany, jakie w nim zachodzą na skutek działalności człowieka. Zaczynała od wykonywania obiektów, które aranżowała w plenerze, z czasem od tworzenia przeszła do obserwacji, przetwarzania i dokumentowania rzeźb istniejących już w przestrzeni.
W obszernym cyklu fotograficznym zatytułowanym Chatařství , opublikowanym w książce o tym samym tytule,  pokazała czeskie chaty – proste, tanie, wykonane z wszelkich dostępnych materiałów, prywatne domki stojące poza miastem.

To projekt nie tylko artystyczny, ale również socjologiczny. Odzwierciedla bowiem społeczne gusty i marzenia, pokazuje szczególny rodzaj romantyzmu, relacji człowieka z jego ziemią, przyrodą, pasję kreowania i manię majsterkowania.


Artystkę gościć będziemy na prezentującym projekt Chatařství  spotkaniu autorskim, w czwartek 16 maja o godz. 17.00, w Rondzie Sztuki.

 

Veronika Zapletalova – rzeźbiarka, fotografka, „wolny strzelec”.

Ukończyła praską VŠUP (Vysoká škola uměleckoprůmyslová) oraz Institut tvůrčí fotografie w Opawie. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych

w Pradze oraz Historię Sztuki na Uniwersytecie Karola. Przebywała na stypendiach w Ecole Nationale des Arts Décoratifs w Paryżu, w Academie Beldeende Kunsten w Maastricht w Holandii, a także w stolicy Jordanii Ammanie w ramach programu Unesco – Aschberg.

W swojej twórczości wykorzystuje malarstwo, rzeźbę i fotografię.

Ważniejsze projekty:

–  obiekty budowane w plenerze: Krajinky oraz seria gigantycznych, dębowych rzeźb przedstawiających robaki i insekty, umieszczonych w parku
w miejscowości Slavičín;

cykl Roureni, łączący malarstwo i fotografię;

– cykl fotografii pt.: Auta, przedstawiający pojazdy wykonane metodą garażową;

– cykl fotografii pt.: Chatařství , wydany dodatkowo w formie Albumu, prezentującego czeskie domki letniskowe.