logo
baner

Finał SALONU

photo


2 Salon ART.UPCYKLING.PL z powodu pandemii odbywa się w formie galerii internetowej.
Do wystawy zakwalifikowano ponad 75 prac 24 autorów. Wśród wybranych znalazły się nie tylko realizacje profesjonalnych artystów ale i osób nie parających się sztuką zawodowo.
Naszą intencją jest eksponowanie różnorodności i potencjału upcyklingu dlatego prezentujemy nie tylko przedmioty użytkowe, biżuterię, meble, ale także fotokolaż, obrazy i rzeźby.

Przedmiot w rękach artysty poprzez rozmaite zabiegi traci swą pierwotną funkcję stając się częścią większej całości. Jest budulcem czegoś nowego, niesie treści symboliczne, budzi skojarzenia, wywołuje odczucia. Twórcy na wiele sposobów wykorzystują ten materiał.

Obrazy-reliefy Roberta Dudka zbudowane są z kredek, mazaków i plastikowych odpadów. Skumulowane - układają się w geometryczne feerie. Niektóre abstrakcyjne, niektóre figuratywne.
Bogdan Kosak nadaje oszlifowanemu przez naturę kawałkowi porcelany nową rolę rzeźby-pamiątki. Okruch porcelanowego naczynia zatracony w erozji, o wpół abstrakcyjnej formie, artysta wydobywa z kontekstu i pokazuje niczym małe, cenne znalezisko. 
Upcykling jest lustrem naszego eklektycznego świata. Michał Wawrzyniak nawiązuje do tego w  surrealistycznych figurkach-niby-zabawkach skleconych jakby dziecięcą ręką z zardzewiałego metalu, śrubek, drutów, drewienek i sznurków znalezionych na śmietnisku.
Paulina Komorowska-Birger bawi się szkłem. Szyba w jej rękach staje się nicią, lekką strukturą. Jak pianą pokrywa stare garnki i rondle, stężałe, zwietrzałe wspomnienie kuchni.
Nić szklana, plastikowa przędza, gazetowa wiklina, filcowa trawa. Rozdrobnione, rozwałkowane, stopione przedmioty umierają i dają życie innym.

To przetwarzanie wyraża atawistyczną tęsknotę za naturą, tradycyjnym rzemiosłem, owocem pracy rąk własnych oraz sprzeciw wobec masowej, maszynowej produkcji, która wprawdzie zaspakaja wiele potrzeb ale odbiera odbiorcy przyjemność obcowania z dziełem indywidualnym.

Dziękujemy uczestnikom Salonu za zaangażowanie jak również osobom
i instytucjom, które pomogły w realizacji projektu.


Informacje o kolejnych edycjach Salonu i innych przyszłych inicjatywach będzie można znaleźć na naszej stronie oraz na profilu na FB i Instagramie.

----- 
Projekt nagrodzony w konkursie Lokata w Kulturę zrealizowanym 
przez Katowice Miasto Ogrodów.